HAKKIMIZDA

“-Çok güzel bir kahveydi teşekkür ederim.”

 Her gün içtiğimiz bazen, işe dalıp bardağın nasıl bittiğini bile anlamadığımız, kimimize ayılmak için basit bir araç iken bazılarımız için peşinde bol bol vakit ve nakit harcamaktan çekinmediğimiz bu içeceğin beğenilmesi için tüm hikayesinin doğru yazılması gerektiğini biliyoruz.  Ağacın türünün seçiminden meyve verene kadar geçen yıllarda yapılan bakımlara, meyvenin toplanması ve farklı yöntemlerle işlenip doğru şartlarda korunmasına ve kavurmahaneye kadar olan yolculuğuna. Kavurmahanede o çekirdekle doğru iletişim kurmayı bilen iyi bir kavurma ustasının tüm dikkatini vererek çekirdeği içilebilir hale getirmesi, gerekli tüm araçlarla kalite kontrolünü yapması ve nihayetinde sizlere kahvenin tazeliğini koruyarak gönderilmesi. Her bir sürecin kusursuz olması gerektiğini biliyoruz ve bunu amaçlıyoruz.

KAVURMA

Bizler kavurmada kahve çekirdeğinin potansiyelinin en iyi haline gelmesini amaçlıyoruz. Burada kulandığımız araç ise kahvenin renk tonunun açık yada koyu olmasından ziyade kavurma sırasında aldığımız aromaları ve fincana yansımasını önemsiyoruz. Filtre ve espresso için farklı kavurmanın da doğru olduğuna inanıyor ama günümüzde omni roast olarak her demleme yöntemine uygun olabilecek kavurma profilini de deniyoruz. Omni roast ilk çıtlamanın ortasıyla bitişi arasında medium olarak tabir edebileceğimiz ve tonino renk skalasında 90(+-5) çıkan bir kavurma yöntemidir. Bu seçimi sizlere bırakıyoruz. Yaklaşımımız basmakalıpçılıktan ziyade sürdürülebilir kalitenin sağlanması.

ÇEKİRDEK SEÇİMİ

Çekirdek seçimimizde bazı prensipleri ön şart olarak uyguluyoruz. Öncelikle her zaman en yeni hasatı tercih ediyoruz. Hasat değişikliğinde oldukça normal olan tat değişikliğini değerlendiriyor ve gerekirse çekirdekten vazgeçiyoruz. Çekirdeğin uluslararası kalite sertifikalarına sahip olmasını ve bunun sonucunda çekirdeklerin vaat ettiği kaliteye sahip olmasını denetliyoruz. Süslü özelliklerle gelen çekirdekler numune kavurmalarımızdan, yeşil kalite kontrolünden ve diğer kalite kontrollerinden geçemiyorsa almıyoruz. Bizim gibi butik kavurma evlerinin şöyle ufak şımarıklıkları olabiliyor. Kendi damak zevkimize uymayan çekirdeği sizlere sunarken heyecanlanmayacağımız için sunmamayı tercih ediyoruz. Bunun sonucunda sevgili kahveseverlerin damak zevkimizi beğenmeme hakkını her zaman saklı tutuyoruz : ) Çekirdek çeşitliliğinde esnek olabilmek adına butik alım yapıyoruz. Sadece 80 puan ve üstü değil beğendiğimiz her çeşit çekirdeği şartlarımızı karşıladığı sürece sunuyoruz. Tabii ki çekirdeğin künyesini ve kategorisini ayırıyoruz.

İLKELERİMİZ

  • Ülkemiz şartlarında kavurmaevlerinin pazarı oldukça küçük neredeyse tüm satıcılar ve müşterileri birbirini tanıyor. Amacımız pazarın büyümesine katkı sağlamak. Bunun için eğitici tarafımızı her zaman canlı tutacağız.
  • Müşteri memnuniyetini en üst düzeyde tutmaya ve karşılıklı fikir alışverişine büyük önem veriyoruz.
  • Satış yapabilmek için inandığımız değerleri ezmek yerine, değerlerimizi ön planda tutarak satışımızı arttırmayı hedefliyoruz. Bunun daha yavaş sonuca ulaşacağını biliyoruz ama daha sürdürülebilir olduğuna inanıyoruz.
  • Kârı maksimilize etmek değil mümkün olduğunca miniminize edip ulaşılabilir olmak adına farklı yöntemler uygulamak istiyoruz.

 

Founder & Roaster :Beytullah Babacan
Preon Coffee Roastery